Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAKCV5407D1ZI
Call 07942710410
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Web Width | 500 mm |
| Machine type | Automatic |
| Type of Machine | Automatic Coil Winding Machine |
| Production Capacity(Meter/Min) | 400 MPM |
| Machine Speed | 350 mpm |
| Application | Transformer coil |
| Material Type | Non Woven, Textile, Plastic Film, Laminates |
| Max wire dia | 1.6 mm |
| Core ID | 76 mm |
| Unwind Dia | 600 mm |
| Rewind Dia | 600 mm |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric |
| Drive Type | Servo Drive |
| Inspection Table | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Edge Guide | Pneumatic |
| Voltage | 415 V |
| Machine Voltage | 415 V |
| Usage | To create coils for a variety of applications, including electric motors, transformers, and inductor |
View Complete details