Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAKCV5407D1ZI
Call 07942710410
Send Enquiry
Product Brochure
| Application | Textile Trim, Foil Trim, Film Trim, Nonwoven Trim |
| Max Web Speed | 500 m/min |
| Winding Type | Center Winding |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
View Complete details
Product Brochure
| Application | Paper Trim, Foil Trim, Textile Trim, Film Trim, Nonwoven Trim |
| Max Web Speed | 400 m/min |
| Winding Type | Center Winding |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
View Complete details
Product Brochure
| Application | Foil Trim, Nonwoven Trim, Paper Trim, Film Trim, Textile Trim |
| Max Web Speed | 550 m/min |
| Winding Type | Center Winding |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
View Complete details
Product Brochure
| Application | Nonwoven Trim, Film Trim |
| Max Web Speed | 650 m/min |
| Winding Type | Center Winding |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
The 650m/min Automatic Trim Winder Machine is a compact, high-speed device designed to efficiently collect and rewind edge trims generated during slitting, lamination, or printing processes in flexible packaging plants. It ensures continuous operation by automatically winding side trims into neat, uniform rolls, maintaining a clean and organized converting line. This machine is an essential accessory for reducing material waste handling and streamlining production in flexible packaging operations.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Application | Foil Trim, Film Trim, Nonwoven Trim, Paper Trim, Textile Trim |
| Max Web Speed | 500 m/min |
| Winding Type | Core Winding |
| Trim Width Range | 10–50 mm |
| Reel Diameter | 400 mm |
| Drive Type | Servo Drive |
| Production Capacity | 500mpm |
| Power Consumption | 1 hp |
| Automation Grade | Semi automatic |
| Core Diameter | 3 inch |
| Control System | VFD |
| Power Requirement | 1–3 kW |
The motion controlled by a drive, Controlled both driving and stopping the motor. Material is feed
by dancer for tension control, equipped with a position feedback through Linear Position sensor.
This provides a speed reference for the motion control drive. The system operates to maintain the
dancer in a fixed position, thus providing static rewinding tension. The tension is set by the position
of the dancer. When the dancer is close to the reference, the trim tension is high. When it's furthest
away from the reference, the tension is low.
The dancer is mounted on a cross travel mechanism, and acts as a layering guide to the trim. The
cross travel is controlled by a lead motion liner guide ways with automatic end reversing, so that
dancer always rotates in motion control. winding motor speed reference with the traverse unit so
that they operate in same speed
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Application | Film Trim, Nonwoven Trim |
| Max Web Speed | 150 m/min |
| Winding Type | Center Winding |
| Trim Width Range | 5–30 mm |
| Reel Diameter | 400 mm |
| Drive Type | AC Drive |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
The 150m/min Automatic Trim Winder Machine is a compact, high-speed device designed to efficiently collect and rewind edge trims generated during slitting, lamination, or printing processes in flexible packaging plants. It ensures continuous operation by automatically winding side trims into neat, uniform rolls, maintaining a clean and organized converting line. This machine is an essential accessory for reducing material waste handling and streamlining production in flexible packaging operations.
View Complete details
Product Brochure
| Application | Nonwoven Trim, Film Trim, Paper Trim, Textile Trim, Foil Trim |
| Max Web Speed | 300 m/min |
| Winding Type | Center Winding |
| Drive Type | DC Drive |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
View Complete details
Product Brochure
| Application | Film Trim, Textile Trim, Nonwoven Trim, Paper Trim |
| Max Web Speed | 500 m/min |
| Winding Type | Center Winding |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Application | Film Trim, Nonwoven Trim |
| Max Web Speed | 600 m/min |
| Winding Type | Center Winding |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
The 600m/min Automatic Trim Winder Machine is a compact, high-speed device designed to efficiently collect and rewind edge trims generated during slitting, lamination, or printing processes in flexible packaging plants. It ensures continuous operation by automatically winding side trims into neat, uniform rolls, maintaining a clean and organized converting line. This machine is an essential accessory for reducing material waste handling and streamlining production in flexible packaging operations.
View Complete details
Product Brochure
| Application | Film Trim, Nonwoven Trim, Textile Trim, Foil Trim, Paper Trim |
| Max Web Speed | 350 m/min |
| Winding Type | Center Winding |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Application | Film Trim, Foil Trim |
| Max Web Speed | 300 m/min |
| Winding Type | travers |
| Trim Width Range | 5–30 mm |
| Reel Diameter | 400 mm |
| Drive Type | Servo Drive |
| Production Capacity | 500mpm |
| Power Consumption | 0.5 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Core Diameter | 3 inch |
Cantilevered winding shaft, Closed loop speed control system & Low Power Consumption, Traverse winding. Variable traversing rate. Plug & Play Unit auto compatible with your existing machines. Compact, Rigid & Small Machine Movable Trolley Type Clean against Trim Facility in your Floor. Trim Break Buzzer & Light Indication system.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Application | Textile Trim, Foil Trim, Film Trim, Nonwoven Trim |
| Max Web Speed | 500 m/min |
| Winding Type | Surface Winding |
| Trim Width Range | 10–50 mm |
| Reel Diameter | 500 mm |
| Drive Type | Servo Drive |
| Production Capacity | 200 kg |
| Power Consumption | 1 hp |
| Automation Grade | fully automatic |
| Core Diameter | 3 inch |
| Speed | 500 mpm |
| Control System | VFD |
| Power Requirement | 1–3 kW |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Application | Textile Trim, Nonwoven Trim, Foil Trim, Film Trim, Paper Trim |
| Max Web Speed | 500 m/min |
| Winding Type | Coreless |
| Trim Width Range | 5–30 mm |
| Reel Diameter | 400 mm |
| Drive Type | AC Drive |
| Core Diameter | 3 inch |
| Control System | VFD |
| Power Requirement | 1–3 kW |
View Complete details