Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAKCV5407D1ZI
Call 07942710410
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Web Width | 1200 mm |
| Machine Speed | 400 mpm |
| Material Type | Plastic Film, Laminates, Al Foil |
| Type | Roll Laminator |
| Min Slit Width | 40 mm |
| Core ID | 152 mm |
| Rewind Type | Center Surface |
| Body Material | Mild Steel |
| Production Rate | 300mpm |
| Coating Section | 1250mm |
| Material | Poly, BOPP |
| Color | Blue |
| Knife Type | Shear |
| Frequency | 60 HZ |
| Drive Type | Servo Drive |
| Edge Guide | Pneumatic |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Max Web Width | 1300 mm |
| Max Speed | 350 m/min |
| Coating Head | 4 roll head |
| Substrate Combination | Film to film, Film to foil |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Max Web Width | 1300 mm |
| Max Speed | 400 m/min |
| Coating Head | 4 roll head |
| Substrate Combination | Film to film, Film to foil |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Max Web Width | 1300 mm |
| Max Speed | 400 m/min |
| Coating Head | 3 roll head |
| Substrate Combination | Film to film, Film to foil |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Max Web Width | 1300 mm |
| Max Speed | 250 m/min |
| Coating Head | 4 roll head |
| Substrate Combination | Film to film, Film to foil, Film to paper, Paper to foil |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Max Web Width | 1300 mm |
| Max Speed | 200 M/min |
| Coating Head | 5 roll head |
| Substrate Combination | Film to foil, Film to paper, Paper to foil, Film to film |
| Adhesive Type | PU adhesive |
| Unwind Type | Double unwind |
| Automation Grade | Automatic |
| Rewind Type | Duplex rewind |
| Application | Pharma packs, Pet food, Dairy packs, Industrial laminate, Snack packs |
| Material | Mild Steel |
View Complete details
Product Brochure
| Max Web Width | 1300 mm |
| Max Speed | 300 m/min |
| Coating Head | 4 roll head |
| Substrate Combination | Film to foil, Film to film |
| Adhesive Type | PU adhesive |
| Unwind Type | Double unwind |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Material | Mild Steel |
View Complete details