Rajkot, Gujarat
GST No. 24AAKCV5407D1ZI
Call 07942710410
Send Enquiry
Product Brochure
| Max Web Width | 1200 mm |
| Laminating Speed | 300 meter/min |
| Max Speed | 400 m/min |
| Coating Head | 5 roll head |
| Substrate Combination | Film to film, Film to foil, Film to paper |
| Unwind Type | Double unwind |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Rollers | 3 |
| Laminating Film | Golden |
| Rewind Type | Surface rewind |
| Application | Industrial laminate, Dairy packs, Pharma packs, Snack packs, Pet food |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Max Web Width | 500 |
| Laminating Speed | 300 meter/min |
| Max Speed | 250 m/min |
| Coating Head | 5 roll head |
| Substrate Combination | Film to film, Film to foil |
| Adhesive Type | adhesive |
| Unwind Type | Double unwind |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Rollers | 3 |
| Laminating Film | Golden |
| Rewind Type | Duplex rewind |
| Application | Snack packs, Pet food, Dairy packs, Pharma packs, Industrial laminate |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Foil Material | Aluminium Foil |
| Max Web Width | 1300 mm |
| Max Machine Speed | 400 m/min |
| Rewind Type | Surface Rewind |
| Slitting Method | Razor Blade |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
View Complete details
Product Brochure
| Foil Material | Aluminium Foil |
| Production Capacity | 500 m/min |
| Max Web Width | 1300 mm |
| Machine Material | Mild Steel |
| Type of Machine | Bag Making Machine |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Foil Material | Aluminium Foil, Plastic Film, Laminated Foil |
| Max Web Width | 1300 mm |
| Max Machine Speed | 300 m/min |
| Slit Width | 50 mm |
| Rewind Type | Center Rewind |
| Unwind Diameter | 1000 mm |
| Slitting Method | Razor Blade |
| Core ID | 3 inch |
| Drive Type | Servo Drive |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Foil Material | Aluminium Foil |
| Max Web Width | 1000 mm |
| Max Machine Speed | 300 m/min |
| Rewind Type | Center Rewind |
| Slitting Method | Razor Blade |
| Drive Type | Servo Drive |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
View Complete details
Product Brochure
| Max Web Width | 500mm |
| Laminating Speed | 300 meter/min |
| Max Speed | 400 m/min |
| Coating Head | 3 roll head |
| Substrate Combination | Film to film, Film to foil |
| Unwind Type | Double unwind |
| Automation Grade | Automatic |
| Laminating Film | Golden |
| Rewind Type | Duplex rewind |
| Application | Dairy packs, Pharma packs, Industrial laminate, Snack packs, Pet food |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details